Prevenciou postihnutia sú vitamíny, nie potrat!

transparentpixel

Venujte CBR 2% Vašich daní

transparentpixel

Za slobodu voľby v očkovaní

transparentpixel

Čakáš nečakane dieťa?

 

transparentpixel

Americkí masoví vrahovia strieľajú hlavne v zónach, kde sú zbrane zakázané

V jedno nedeľné ráno náraz auta náhle prerušil bohoslužbu v kostole New Destiny v meste Aurora, Colorado. Veriaci sa rozbehli na parkovisko ponúknuť pomoc mužovi v zdemolovanom aute. Ten však otvoril dvere s pištolou v ruke a začal strieľať. Matka pastora bola smrteľne zasiahnutá. Ale skôr, než by zabijak zmenil kostol na smrteľné pole, bol zastavený guľkou muža, ktorý pri sebe nosil zbraň. Tento príbeh sa nedostal do správ mimo Colorada.

O niekoľko mesiacov ďalšia streľba s oveľa smrteľnejšími dôsledkami dostala mesto Aurora v Kolorade do všetkých médií v USA a vo svete. Tzv. Batman masaker sa udial v preplnenom kine s jedným dôležitým rozdielom v porovnaní s parkoviskom kostola New Destiny: kvôli predpisom kina si nikto nemohol do vnútra priniesť so sebou zbraň. 1 z 50 Kolorádčanov má povolenie nosiť strelnú zbraň – ak by zbrane boli povolené v kine, až 5 divákov mohlo byť ozbrojených a hneď na začiatku zastaviť tento masaker.

Podľa John R. Lotta, autora knihy „Viac zbraní, menej kriminality“, až na jednu výnimku za posledných 50 rokov, všetky masakre v USA sa stali na miestach, kde sú zbrane výslovne zakázané: všetky základné a stredné školy, väčšina univerzít, veľa kostolov, nákupných centier, mnohé vládne budovy – dokonca vojenské základne. Základným faktom je, že títo švihnutí zabijáci, zodpovední za ohromné masakre, si vybrali lokality, na ktorých bezbranné obete nemali zo zákona alebo pre iné predpisy možnosť sebaobrany.

Lottova kniha vysvetľuje jeho akademickú štúdiu o dopade zmeny v zákonoch o zbraniach za posledných 30 rokov na mieru kriminality. Konkrétne sa zaoberá rôznymi aspektami liberalizácie zákonov o zbraniach v 39 štátoch USA, ktoré sa posunuli zo situácie podobnej na Slovensku, kde sa požaduje dôvod pre nosenie zbrane a potrebné povolenie políiciou, k tomu, že sa jednoducho overí výpis z registra trestov u tých, ktorí žiadujú o povolenie nosiť zbraň. Ako ekonóm sa Lott usiluje odpovedať na otázku: Má ľahší prístup k zbraniam na sebaobranu celkový prínos pre spoločnosť?

Keď 53-ročná žena na vypnutie svetiel vychádza zo sprchy, mladý nožom ozbrojený muž na ňu zaútočí, zhodí ju na zem a pokúša sa ju znásilniť. Podarí sa jej utiecť a dostať sa do spálne k nočnému stolíku s násilníkom hneď za jej chrbtom. Len čo siahne po revolveri v zásuvke a vystrelí naňho niekoľkokrát, muž sa dá na útek. Jej sa podarí uniknúť s malými zraneniami namiesto znásilnenia a straty života. Násilník sa v tomto prípade však nedostal ďaleko, zomrel na strelné poranenia.

Lott s titulmi z prestížnych amerických univerzít uzatvára, že uľahčenie sebaobrany zbraňou pre občanom rešpektujúcich zákony významne zredukovalo násilné trestné činy, najmä vraždy a znásilnenia. V priemere, vraždy klesli o 6% a znásilnenia o 10% s výraznými poklesmi v najhustejšie osídlených oblastiach, po tom, čo bolo umožnené zbrane nosiť. Prečo je tomu tak? Kriminálnici si zväčša racionálne vyberú obete, u ktorých je dobrá šanca úspechu. Štáty, ktoré prijali liberálne zákony, majú populáciu pravdepodobne lepšie vyzbrojenú a preto obete kriminality sa budú pravdepodobnejšie brániť.

Prieskum medzi väzňami zistil, že kriminálnici sa najviac obávajú obete, ktorá by bola ozbrojená – dokonca viac ako policajta, ktorý by sa objavil počas ich trestného činu. Nielenže tí, ktorí sú ozbrojení, utrpia menšie straty spôsobené kriminalitou, ale pretože kriminálnici nevedia identifikovať, kto nosí zbraň, celá spoločnosť benefituje zo zníženej miery násilnej kriminality. Jediný typ kriminality, ktorý stúpol v dôsledku liberalizácie zákonov o skrytom nosení zbraní, boli tie zločiny, ktoré nevyžadovali priamy kontakt s obeťou – vlámanie sa do auta, do domu, keď sú jeho obyvatelia preč, atď. Napriek tomu, že pribudlo zbraní nosených na verejnosti, nepribudlo náhodných úsmrtení alebo samovrážd zbraňou. V skutočnosti mnohí kriminálnici sú jednoducho odradení potenciálnymi obeťami, mieriacimi zbraňou bez toho, aby padol výstrel. Navyše, tí s povolením nosiť zbraň, majú 180-krát menšiu pravdepodobnosť spáchať vraždu než všeobecná verejnosť.