Nečakane čakáš dieťa?

BEZPLATNÁ LINKA POMOCI: 0800 12 00 24

Ak si tehotná, blahoželáme. Možno však nemáš dôvod oslavovať. Dieťa teraz len skomplikuje tvoj už aj tak komplikovaný život. Uvažuješ ako mnoho žien o umelom potrate. Áno, je to legálna možnosť do 12. týždňa tehotenstva. Vieš ako vyzerá dieťa v prvých týždňoch po počatí? Nie je to zhluk buniek, ale nový organizmus s veľmi rýchlo koordinovaným rastom, ktorý má už v 7. týždni sformovanú tvár, prsty na rukách a nohách! Od 3. týždňa mu bije srdce!

Čo stojí potrat?

Zaplatíš cca 300 Eur a zastavíš tlkot toho srdca, ktoré Ťa chce milovať. Myslíš však, že sa tak zbavíš svojich problémov? Potratom si vyrobíš len ďalší problém. Zabiješ iného človeka a to sa už nikdy nedá vrátiť späť. Ok, možno otec to dieťa nechce, ale ešte si tu Ty, ktorá ho môžeš zachrániť.

Tvoj vzťah s otcom dieťaťa nie je dosť dobrý? On nechce byť otcom tvojho dieťaťa, lebo možno ani nechce byť s tebou? Alebo chce byť s tebou, pokiaľ mu to bude vyhovovať. Ak máš jeho dieťa, to mu nevyhovuje? To nevyhovuje Vášmu vzťahu, Vašim plánom, životom? Teraz nie je čas na dieťa? Máš ešte iné deti, o ktoré sa musíš starať?

Ale teraz je čas, keď tvoje dieťa už rastie v tebe. Teraz je jeho čas bez ohľadu na to, čo komu vyhovuje. Pozri sa, uvidíš bijúce srdce a telíčko, ktoré sa formuje. Ona či on ťa potrebuje. A potrebuje aj otca, ale ak nemôže mať ani otca, ani matku, potrebuje aspoň ten holý život, že sa narodí a že bude môcť ďalej rásť a skúsiť svoje šťastie.

Môžeš ho porodiť anonymne, dať do hniezda záchrany, či na adopciu do 3. mesiacov po pôrode. Po pôrode dostaneš aj novorodenecký príspevok od štátu viac ako 800 Eur a každý mesiac v prvých 3 rokoch života bábätka viac ako 220 Eur. Ak si dieťa necháš, môžeš rátať s pomocou dobrých ľudí - len sa obráť na linku pomoci.

Tu si môžeš stiahnuť aplikáciu zdarma do svojho mobilu alebo tabletu a vidieť na videu tlkot srdca dieťaťa, jeho rast, jeho telíčko - za pomoci najnovších technológií.

Nie si pripravená na dieťa?

Teraz je čas na prípravu. Kedy budeš pripravená, keď budeš mať všetko, čo si ľudia myslia, že máš mať: manžela, prácu, byt, zabezpečenie? Mnohí ľudia majú to a nemôžu mať dieťa. Neriaď sa podľa očakávaní iných, neboj sa ísť proti prúdu. Pre svoje šťastie a šťastie Tvojho dieťaťa.

Bojíš sa, že mu nebudeš môcť zabezpečiť šťastie? Šťastím bude, že má milujúcu mamu, ktorá urobí všetko, čo môže. Mnohí rodičia nemajú všetko zabezpečené a popri deťoch riešia problémy, ako prídu. Mnoho detí napriek nedostatočnému materiálnemu štartu do života sa stalo úspešnými, slávnymi a väčšina šťastnými jednotlivcami.

Chcela by si, aby sa niekto teba zbavil, lebo si nežiadaná?  Ani Tvoje dieťa nie je chcené, ale je klamstvom, že dieťa sa musí narodiť chcené. Veľa veľa detí, aj v dobrých manželstvách a vzťahoch, sa rodí neplánovane dokonca nechcene. Dieťa je výzva, často dokonca riešenie problémov. S rodinou, prácou, vzťahom.

Riešením je hľadať spôsob, ako nezabiť to dieťa, ako mu dať sa narodiť, ak sa dá aj sa oň postarať. Vtedy zistíš, že tvoje súčasné problémy nie sú až také neznesiteľné, možno priam zmiznú - bude už iba jeden problém ako sa o to bezbranné dieťa postarať, lebo ono ťa potrebuje. Ak mu nemôžeš dať viac ako život, aj to je veľa. Len mu dovoľ narodiť sa.

Vieš čo znamená opak? Smrť vysatím za živa alebo roztrhaním na kúsky kyretou. Pozri si, o čom je umelý potrat a ako prebieha. Ak nemáš odvahu, pozri sa ako tvoje dieťa, ktoré už máš, rastie z teba. Nikto iný mu nemôže dať to čo ty. Si jedinečná pre toto dieťa. Je to súrodenec tvojich budúcich detí alebo už narodených detí. Nemôžeš im to spraviť, aby si zabila ich brata či sestru. Ako sa im potom pozrieš do tváre?

Ako prebieha umelý potrat?

Ak sa bojíš pozrieť video, prečítaj si aspoň tento opis potratu. Lepšie však jedenkrát vidieť, ako stokrát počuť. Zákrok sa uskutočňuje v celkovej anestézii (po uspaní). Po dezinfekcii vonkajších genitálií sa krčok maternice povytiahne do pošvy. Kanál krčka maternice sa rozšíri pomocou série dilatátorov (kovových tyčiniek so zväčšujúcou sa hrúbkou) a následne sa špeciálnou kanylou odsaje z dutiny maternice ľudské embryo, resp. plod a obaly, ktoré ho ochraňujú. Po dokončení odsatia sa obvykle robí kontrola dutiny maternice tupou kyretou.

Nezdá sa ti, že toto je násilie na tele ženy? A násilie potratu na dieťati sa nedá nazvať ináč ako utýraním človeka za živa. Ak tehotenstvo presahuje 8. týždeň, to znamená, že tvoje dieťa má 6. týždňov od počatia (ako ukazujú obrázky hore) používa sa pri umelom potrate ostrá kyreta alebo potratové kliešte, ktorými sa roztrhá embryo, resp. plod na kúsky za živa. Žena môže mať po zákroku bolesti a  mierne krvácať.

Poraď sa, ako sa dajú tvoje problémy riešiť tak, aby si mohla porodiť svoje dieťa. Volaj na linku pomoci 0800 12 00 24 alebo sa spoj s odborníčkami v www.alexisporadna.sk. Tu dostaneš aj zoznam organizácií, krízových centier, charitatívnych združení vo svojom okolí, ktoré pomáhajú matkám počas tehotenstva i po narodení dieťatka.  

Inšpiruj sa inými ženami, ktoré porodili napriek problémom

Chceš svojim deťom len dobre a teraz nie je všetko ako si predstavuješ? Chcieť dobre nikdy nemôže znamenať zabiť druhého. Chcieť dobre znamená nechať rásť a aj obetovať sa. Prečo práve ty sa máš obetovať? Nie je lepšie obetovať to dieťa? Obetovať dieťa pre čo? Pre tvoje strachy, pre lepšiu budúcnosť, pre vzťah, kariéru... Za kariérou cez mrtvoly? Keď zistíš vo svojom srdci, že možno by si sa mohla obetovať, nájdeš v ňom lásku. Tá láska ťa bude napĺňať. Nečakaj, že láska niekoho iného ťa urobí šťastnou. Len láska v tvojom srdci môže priniesť šťastie, bez nej je tam tma. Láska sa pozná podľa ochoty obetovať sa. Egoizmus podľa toho, čo mi vyhovuje.

Hovoria ti lekári, že je pre dieťa lepšie, aby sa nenarodilo, lebo bude postihnuté? Nemôžu to vedieť s istotou, odvolávajú sa na výsledky, ktoré naznačujú zvýšené riziko. Ani na ultrazvuku nemusia vidieť úplne presne. Chcú Ťa poslať na ďalšie vyšetrenia, ktoré zvyšujú riziko, že dieťa bude postihnuté. Amniocentéza vedie 1% tehotenstiev, ktoré ju podstúpia, k úmrtiu nenarodeného dieťaťa, ale má aj ďalšie riziká pre matku a dieťa. Pri odbere choriových kĺkov je riziko ešte vyššie. Diagnostika Downovho syndrómu a porúch nervovej sústavy nie je dosť presná. Veľa pravdepodobne postihnutých detí (podľa vyjadrení lekárov) sa narodilo zdravých. Niektoré zdravé zas nemali zlé výsledky a narodili sa s Downovým syndrómom. Viac o prevencii Downovho syndrómu a porúch nervovej sústavy si prečítaj na tomto letáku. Ak je Tvoje dieťa diagnostikované so zdravotnými postihnutím, poraď sa s ďalšími odborníkmi, príp. napíš nám do emailu a my sa poradíme za Teba.

Tu si prečítaj skutočné príbehy žien, ktoré odolali pokušeniu zabiť svoje dieťa potratom a ako to riešili, prípadne ako sa vyrovnali s možným postihnutím. Svoj príbeh alebo svoju dilemu nám pošli do emailu info@pravonazivot.sk.

Aké vyšetrenia sa podstúpujú pred umelým potratom

Umelému potratu predchádza gynekologické vyšetrenie so sonografickým vyšetrením (ultrazvuk), pri ktorom lekár ukáže tehotnej žene vyvíjajúce sa embryo, resp. plod s poukázaním na jeho životné funkcie. Výsledok sonografického vyšetrenia so stanovením dĺžky tehotenstva a vývojového štádia embrya, resp. plodu je súčasťou zdravotnej dokumentácie. Záznam zo sonografického vyšetrenia vrátane zaznamenanej fotografie embrya, resp. plodu žena obdrží od vyšetrujúceho lekára. Z  dôvodov rozdielnej názornosti sonografických záznamov pre laikov, lekár žene ukáže farebný obrázok rovnako starého embrya, resp. plodu so stručným vysvetlením stupňa vývoja jeho orgánov a  vitálnych funkcií. Žena dostane od gynekológa poučenie pred potratom a 48 hodín na rozmyslenie. Neplnoletej do 18 rokov musí dať súhlas s potratom aj rodič. Ak by toto gynekológ nedodržal, je možné sťažovať sa. So sťažnosťou Vám radi pomôžeme na info@pravonazivot.sk.

Väčšina žien, ktoré idú na umelý potrat, sú neinformované. Čo zistili odborné štúdie o informovanosti žien pred potratom si pozri tu .

 

Fyzické riziká umelého potratu

Riziká umelého potratu môžu byť skoré a  neskoré. Ich typ a  závažnosť závisia od dĺžky tehotenstva a spôsobu, akým sa potrat vykonáva. Pri výkone môže dôjsť k poraneniu maternice, zriedkavo aj okolitých orgánov operačnými nástrojmi, ktoré si môže vynútiť okamžitú brušnú operáciu na zastavenie krvácania. Výnimočne môže byť situácia tak závažná, že lekár operačne odstráni maternicu v záujme zachovania života ženy.

Neodstránené časti embrya, resp. plodu môžu v  maternici pretrvávať kratšiu alebo dlhšiu dobu po zákroku a  môžu vyvolať infekciu. Niekedy je nutné ich opakovane odstrániť z dutiny maternice. V ojedinelých prípadoch, najmä pokiaľ ide o včasné tehotenstvo, nemusí dôjsť napriek vykonanému zákroku k  ukončeniu tehotenstva a jedinec zostáva v maternici, kde sa ďalej vyvíja. Preto sa po 7 dňoch od umelého potratu vykoná sonografické vyšetrenie, ktorým sa potvrdí, že život embrya, resp. plodu bol skutočne ukončený.

Medzi neskoré riziká sa zaraďujú chronický zápal maternice, vaječníkov a vajcovodov s možným čiastočným alebo úplným zlepením vajcovodov alebo dutiny maternice zrastami. Následnú zhoršenú schopnosť až neschopnosť ďalšieho otehotnenia nie je možné vylúčiť. Narušenie funkcie krčka maternice násilným roztiahnutím krčka a hrdla maternice zvyšuje riziko nechceného spontánneho potratu a  predčasného pôrodu dieťaťa v  budúcom tehotenstve. V  prípade, že matka má krvný Rh faktor negatívny a embryo Rh faktor pozitívny, sa výrazne zvyšuje riziko sérovej choroby ďalších potomkov.

Umelý potrat zvyšuje riziko zhubných nádorov prsníka. Toto riziko je najvyššie u žien, ktoré nechali ukončiť svoje prvé tehotenstvo.

 

Psychické problémy po umelom potrate

Žena po umelom potrate môže pociťovať úzkosť, prázdnotu a smútok, môže trpieť pocitmi viny, ak má funkčné svedomie. Inokedy sa môže pokúsiť potlačiť svoje svedomie a aj spomínané emócie.

Psychické problémy sa môžu objaviť i kedykoľvek v budúcnosti, najmä po následných neúspešných pokusoch o tehotenstvo alebo pri problémoch donosiť dieťa. Prejavujú sa podráždenosťou, záchvatmi úzkosti, poruchami spánku s nočnými morami. Strata radosti zo života, zníženie sebaúcty a depresie môžu končiť samovraždou. Problémy môžu vzniknúť aj v pohlavnom živote ženy, zhoršuje sa  vzťah k  partnerovi a ostatným deťom. Ženy po umelom potrate sú častejšie závislé na alkohole a drogách, majú poruchy v stravovaní a sú častejšie obeťami domáceho násilia ako ženy, ktoré umelý potrat nepodstúpili.

Tu si pozri zoznam štúdií  a ich výsledky týkajúce sa vplyvu umelého potratu na psychické zdravie žien v rôznych krajinách.